EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
TURC Bureau Assesment INC.

Hızlı Sonuç

Sektörde laboratuvar hizmetleri konusunda hizmet veren kuruluşlar için en önemli kriter, test ve analizlerinde kaliteli ve güvenilir sonuçlar elde etmek yanında mümlün olduğunca hızlı bir şekilde davranmaktır. Ancak hızlı sonuç almak da bazı ikilemler taşımaktadır. Bazı test ve analiz süreçlerinde hızlı hareket etmek, analiz boyunca beklenmesi gereken süreleri kısa tutmak şeklinde anlaşılır ve de bu şekidle uygulanırsa, test ve analiz sonuçlarının doğru ve güvenilir olmasına gölge düşmüş olur. Bu sebeple bahsedilen hızlı olmak tabiri, analizlerin gerçekleştirilmesi için gerekli olan asgari süre için ifade edilmemekte, çalışan personelin sahip olduğu işi hızlı şekilde uygulamasını anlatmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, bir laboratuvarın sahip olduğu test ve analiz cihazları ve ekipmanları son teknolojiye uygun değilse, bu laboratuvarın analiz süreci boyunca hızlı sonuçlar üretmesi beklenemez. Belki elde edeceği sonuçlar güvenilir ve kaliteli olacak ama bu süreçte zamandan kaybedecektir. Kısacası teknolojideki gelişmeleri ve yenilikleri takip eden ve en uygun zamanda, en uygun, doğru ve akıllı yatırımları yapan bir laboratuvar diğerlerine nazaran daha hızlı sonuçlar alacaktır.

Yine bir örnek vermek gerekirse, bir laboratuvarda görev yapan çalışanlar, hala eskide kullanılan test ve analiz metodlarına başvuruyorsa, bu alanda yeni test yöntemlerini ve uygulamalarını bilmiyorlar ve uygulamıyorlarsa, ellerinde ne kadar modern cihazlar ve ekipmanlar olursa olsun, bu laboratuvar yine zaman kaybedecek demektir. Labortuvar bu anlamda dünyadaki yeni gelişmeleri takip ediyor ve çalışanların kendilerini geliştirmelerine fırsat veriyorsa, daha hızlı sonuçlar alabilecektir.

Hizmet veren bir laboratuvarın dünya genelinde kabul gören standartlara uygun faaliyet gösteriyor olması da test ve analiz süreçlerinin etkili olmasında ve daha hızlı sonuçlar elde edilmesinde çok önemli bir noktadır. Özellikle bu alanda TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardı ve TS EN ISO/IEC 17020 Çeşitli Tipteki Muayene Kuruluşların Çalıştırılmaları İçin Genel Kriterler standardı önemlidir. Bu akreditasyonlara sahip labortatuvarlar diğer rakiprlerine göre çok daha hızlı sonuç almaktadır.

Ayrıca uyguladığı süreçlere yönelik prosedürlere sahip olan ve yazılı hale getiren, bu süreçlere uygun faaliyet gösteren laboratuvarlar da, rakiplerinden daima bir adım önde olmakta ve kaçınılmaz olarak hızlı sonuç almaktadır.