EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Testler

ASTM-F1929 Gözenekli Tıbbi Ambalajlarda Sızdırmazlık Sızıntılarının Boya Penetrasyonu ile Saptanması için Standart Test Yöntemi

ASTM F1929 testi, şeffaf bir film ile gözenekli bir tabaka malzemesi arasında oluşturulan paket kenar contalarında 50 μm (0,002 inç) tel tarafından oluşturulan bir kanaldan eşit veya daha büyük bir sızıntıyı tespit edip bulan bir prosedürü tanımlar. Sızıntılara karşı test edilecek sızdırmazlık kenarına yerel olarak boya nüfuz eden bir çözelti uygulanır. Paket, boya penetran maddesi ile belirli bir süre temas ettikten sonra boya penetrasyonu açısından görsel olarak incelenecektir.

Zararlı biyolojik veya partikül kirletici maddeler cihaza sızıntı yoluyla girebilir. Bu sızıntılar genellikle aynı veya farklı malzemelerin ambalaj bileşenleri arasındaki contalarda bulunur. Sızıntılar ayrıca, ambalaj malzemesinde insan gözüyle görülemeyen mikroskobik bir iğne deliğinden de kaynaklanabilir.

Sızma testinde kullanılan boya çözeltisi, zaman içinde gözenekli herhangi bir materyalin içinden geçecektir, ancak normal olarak önerilen maksimum süre içinde olmamalıdır. Fitillenme gerçekleşirse, söz konusu mühür alanının gözenekli tarafının gözlenmesiyle doğrulanabilir. Boya, malzemenin yüzeyini renk değiştirmiş olacaktır.

Belirli bir pakete zarar vermesi muhtemel sızıntı seviyesi konusunda genel bir fikir birliği yoktur. Bununla birlikte, ASTM F1929 testi sadece sızıntıyı tespit etmek için tasarlandığından, herhangi bir sızıntı belirtisini gösteren bileşenler genellikle reddedilir.


Gereksinimler

  • ASTM F1929 testi, boyaya nüfuz eden çözeltiyi tutabilen ve tüm contayı en az 20 saniye boyunca renklendirmesini önleyebilen gözenekli malzemelerle sınırlıdır.
  • ASTM F1929 testinden önce tüm test örnekleri şartlandırılmalıdır.
  • Kalite kontrol yöntemi olarak ASTM F1929 testi kullanılıyorsa, test numunesi eksiksiz bir ambalajlı cihazdan oluşmalıdır.
  • Ambalajlar yoğuşma veya herhangi bir sıvı su kaynağı içermemelidir. Sızdırmazlık kusurlarında bulunan su, boya penetranı ile tespit edilemez hale getirebilir.
  • ASTM F1929 prosedürü, boya nüfuz edicisinin opak ambalaj malzemesiyle iyi bir kontrast oluşturmasını gerektirir.

Gelen Burst Testi , hava, belirli bir basınç ve akış hızında bir paket içine sokulur. Ambalaj malzemesinin gözenekliliği (veya eksikliği) patlama testi için enflasyon oranını belirler. Enflasyon sırasında hava gözenekli bir paketin duvarlarından kaçtığından, duvarlardaki kayıp havayı telafi etmek ve gözenekli paket içinde geri basınç oluşturmak için debi artırılmalıdır. Bu basınç, contayı kırmak için gereken kuvveti oluşturur.

Gelen Sürünme Testi , bir bütün paketi bir geçiş ile sonuçlanır ve ardından belirli bir süre için tutulur, sabit bir basınç altında, şişirilir / sonucu başarısız olur. Sürünme Testi, conta üzerinde asılı bir ölü ağırlığa benzer şekilde yapışkan bağın yavaş kesilmesi için bir test sağlar.

Hizmetlerimiz